Zatrzymanie laktacji – domowe sposoby na odstawienie dziecka od piersi


Płacz dziecka, obrzęk piersi i nawał pokarmu. Czy tak właśnie myślisz o zatrzymaniu laktacji? Wcale nie musi tak być. Jeśli jesteś przed odstawieniem dziecka od piersi i zastanawiasz się, co pomoże na zatrzymanie laktacji, sprawdź koniecznie nasze rady. Podpowiemy Ci domowe sposoby, które pomogą Ci przejść przez ten czas.

 

zatrzymanie laktacji

 

Spis treści:

1. Kiedy zdecydować się na zatrzymanie laktacji?

2. Jak zatrzymać laktację bez płaczu?

3. Jak poradzić sobie z bólem przy zatrzymaniu laktacji?

4. Niezawodne, domowe sposoby na zatrzymanie laktacji

4.1. Szałwia na zatrzymanie laktacji

4.2. Okłady z zimnej kapusty

4.3. Owijanie piersi bandażem

5. Tabletki na zatrzymanie laktacji - farmakologiczne sposoby

 

Kiedy zdecydować się na zatrzymanie laktacji?

 

Światowa Organizacja Zdrowia oraz lekarze zalecają, aby karmić wyłącznie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia. Kiedy zaś jest dobry moment na zatrzymanie laktacji? Górnej granicy nie ma. Chociaż WHO promuje karmienie piersią do 2 roku życia, mamy mogą same zadecydować o tym terminie.

Zatrzymanie laktacji to często decyzja podjęta chęcią powrotu do pracy. Niejednokrotnie jednak kobiety muszą odstawić dziecko od piersi z przyczyn zdrowotnych. Zatrzymanie laktacji jest wskazane w przypadku:

  • stosowaniu niektórych leków;

  • uzależnienia od używek;

  • zakażenia wirusem AIDS lub HIV;

  • problemów psychicznych;

  • gruźlicy;

  • padaczki i narkolepsji;

  • pojawieniu się opryszczki na piersiach.

W takich sytuacjach dziecko powinno być odstawione czym prędzej od piersi i przejść na mleko modyfikowane. Sam proces może być trudny, a nawet bolesny. Nie zależenie od powodów zatrzymania laktacji, musisz wiedzieć, co pomoże Ci przez najbliższe kilka, kilkanaście dni.

 

Sprawdź również:  Karmienie piersią a kryzys laktacyjny – objawy i przyczyny

 

 

Jak zatrzymać laktację bez płaczu?

Karmienie piersią to nie tylko posiłek dla Twojego dziecka. Jest to również poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości z Tobą. Dlatego wiele kobiet nie decyduje się szybko na zatrzymanie laktacji z obawy o dobro dziecka. Czy jednak jest się czego bać?

Nagłe odstawienie dziecka od piersi może wywołać u niego niepokój i silne emocje. Warto zatem uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki i stopniowo zatrzymywać laktację. Maluszek przyzwyczai się powoli do picia z butelki. Twoje ciało również dostosuje się do nowej sytuacji.

Pamiętaj też, że karmienie piersią to niejedyny moment, kiedy możesz być blisko dziecka. Ważne są chwile tulenia i noszenia na rękach. Kiedy tylko maluszek słyszy Twój głos lub bicie serca, wie, że jest bezpieczne.

 

Jak poradzić sobie z bólem przy zatrzymaniu laktacji?

Mleko produkowane jest w ilości, jakiej potrzebujesz do nakarmienia dziecka. Kiedy jednak odstawiasz maleństwo od piersi, Twój organizm jeszcze nie wie o tym, że może zatrzymać laktację. W efekcie wciąż produkuje mleko, które nie zdaje ujścia i powoduje ból i ucisk w piersiach.

Musisz pamiętać, że intensywność bólu zależy od tego, w jaki sposób zdecydujesz się na zatrzymanie laktacji. Jeśli chcesz odstawić maluszka z dnia na dzień, ból na pewno będzie większy niż przy stopniowym odchodzeniu od karmienia piersią.

 

Niezawodne, domowe sposoby na zatrzymanie laktacji

 

Nasze mamy i babcie są cennym źródłem dotyczącym macierzyństwa. W przypadku zatrzymania laktacji pewnie nieraz usłyszeliśmy o zbawiennym działaniu szałwii, okładach z zimnej kapusty czy owijaniu piersi bandażami. Ile jest w tym prawdy?

 

Szałwia na zatrzymanie laktacji

 

Szałwia na zatrzymanie laktacji to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów. Napary mogą rzeczywiści pomóc w odstawieniu dziecka od piersi. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się również mięta. Zaopatrz się więc w odpowiednie zioła i pij je w ciągu dnia.

 

Okłady z zimnej kapusty

 

Okłady z zimnej kapusty to inny stary, ale skuteczny domowy sposób na zatrzymanie laktacji. Kapusta działa bowiem przeciwzapalnie. Pozwoli zatem uniknąć zastojów czy obrzęków piersi. Warto robić z niej zimne okłady. Natychmiast poczujesz ulgę!

 

Owijanie piersi bandażami

 

Co jednak z bandażami? Tutaj warto się zastanowić dwa razy. Ciasne owijanie piersi w trakcie zatrzymania laktacji może być niebezpieczne. Może prowadzić bowiem do stanów zapalnych, które wywołają większy ból.

 

Tabletki na zatrzymanie laktacji – farmakologiczne sposoby

 

Zatrzymanie laktacji możesz przejść łatwiej, stosując domowe i farmakologiczne sposoby. Tabletki antykoncepcyjne oraz leki hamujące wytwarzanie prolaktyny mogą nam pomóc. Są one przypisywane przez lekarza na receptę.

Złą sławą okrył się bromergon. Wywołuje on dużo skutków ubocznych w tym stany depresyjnych. Ponadto nie ma potwierdzonej 100% skuteczności. W wielu krajach odchodzi od jego stosowania. Zamiast niego lekarz może przepisać Ci antykoncepcyjne tabletki na zatrzymanie laktacji.

Odstawienie maluszka od piersi to niekiedy długi proces. Jednak każda mama i dziecko muszą przez nie przejść razem. Tobie również się oda zatrzymać laktację. Sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby, aby ulżyć sobie w tych dniach.


 

Zdjęcie: unsplash.com