Jak kwas foliowy przed ciążą chroni przed wadami wrodzonymi?


Nawet 2-3 noworodków na 1000 porodów rodzi się z wadą cewy nerwowej. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie! Aby poprawić te statystyki, wystarczy zadbać o jedną ważną rzecz. Suplementacja kwasu foliowego przed ciążą, jak i w trakcie, zapobiega występowaniu wielu chorobom oraz wadom wrodzonych. Sprawdź, gdzie szukać kwasu foliowego i w jakiej dawce go przyjmować, zanim powitasz maluszka na świecie.

 

 

kwas foliowy przed ciążą

 

 

Spis treści:

 

1. Kwas foliowy, czyli witamina B9

2. Ile kwasu foliowego przed ciążą przyjmować?

3. Za co odpowiada kwas foliowy?


 

Kwas foliowy, czyli witamina B9

 

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, która należy do grupy folianów. Podobnie jak inne składniki tego typu nie występuje ona w czystej postaci w żywności. Zamiast tego jest przez nas przetwarzana. Gdzie ją zatem znajdziemy?

Szukając źródeł kwasu foliowego, sięgnij po:

 

  • szpinak;

  • brokuły;

  • fasolę;

  • groch;

  • soję;

  • brukselkę;

  • wątróbkę;

  • pełnoziarniste pieczywo.

 

Jak widzisz, zielone owoce są głównym źródłem kwasu foliowego. Oprócz tego zawierają szereg innych witamin oraz elementów. Jest to zatem kolejny powód, aby zadbać o pięć porcji warzyw dziennie.

 

Zielone warzywa to niejedyny sposób na dostarczenie wystarczającej ilości witaminy B9. Kwas foliowy możemy przyjmować również w formie suplementu diety. Zanim kupisz tabletki, zwróć uwagę na skład i ilość witaminy B9. Najlepiej sięgaj po naturalne witaminy bez domieszek konserwantów i ulepszaczy. Twój organizm znacznie lepiej je przyswoi.

 

Sprawdź również: Kwas foliowy nie tylko w ciąży

 

Ile kwasu foliowego przed ciążą przyjmować?

 

Zapewne nieraz słyszałaś, jak inne kobiety zaczęły suplementować kwas foliowy, kiedy tylko zaszły w ciążę. To był zdecydowanie dobry krok z ich strony. Ale zastanów się. Jak szybko po zapłodnieniu kobieta dowiaduje się, że na świecie pojawi się maluszek? Zwykle mija kilka tygodni.

 

W tym czasie żyjemy jak dotąd i nieświadome naszego błogosławionego stanu. Za to dziecko w naszym łonie już się rozwija. To właśnie pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe, aby zapobiec rozwojowi wad wrodzonych. Aby ich uniknąć, stężenie kwasu foliowego musi być wystarczająco wysokie już na początku ciąży.

 

Dlatego też suplementowanie kwasu foliowego przed ciążą jest tak samo ważne, jak w jej trakcie. Możesz zatem przyjmować witaminę B9 przez cały czas. Posłuży ona nie tylko Twojemu przyszłemu dziecku, ale i Tobie. Najczęściej zaleca się dawkę 0,4 mg dziennie, o ile Twój lekarz nie powie Ci inaczej.

 

Za co odpowiada kwas foliowy?

 

Ochrona przed wadami wrodzonymi, przeciwdziałanie poronieniom i wcześniactwu. Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest bardzo istotne dla zdrowia Twojego dziecka, zanim jeszcze pojawi się ono na świecie. Dowiedz się więcej o jego działaniu.

 

Witamina B9 przeciwdziała wielu chorobom. Najważniejsza jest jednak ochrona przed wadami cewy nerwowej i samego układu nerwowego. To właśnie one są najczęstszą przyczyną chorób rozwojowych u noworodków. Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą, jak i w trakcie może zapobiec ich wystąpieniu nawet o 70%.

 

Z kolei niedobór witaminy B9, a co za tym idzie, nieprawidłowy rozwój cewy nerwowej zwiększa ryzyko na pojawienie się nieuleczalnych chorób oraz poważnych wad rozwojowych. Dziecko może wtedy urodzić się z bezmózgowiem, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem czy przepukliną mózgową.

 

Kwas foliowy przed ciążą jest tak samo ważny, jak w jej trakcie. Dlatego nawet jeśli nie planujesz teraz dziecka, a jesteś aktywna seksualnie, zadbaj o ilość witaminy B9 w diecie. Jej suplementacja na pewno Ci nie zaszkodzi, a pozwoli zadbać o zdrowie Twoje, jak też Twojego przyszłego dziecka.


 

Zdjęcie: pexels.com